Traktör İkaz Lambaları Anlamları

Traktör İkaz Lambaları Anlamları

Merhaba, Bu içeriğimiz de traktörünüzün gösterge panelinde yer alan ikaz işaretleri ve ikaz lambalarını ele alacağız. John deere , New holland gibi çeşitli marka ve modellerde ki traktör ikaz lambalarının sürücüye vermek istediği anlamların neler olduğuna değineceğiz. Traktörünüz ile tarlanızdaki işlerinizi yaparken gösterge panelinde beliren simgeler sizin için ne anlam ifade etmeli gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Traktör ikaz lambalarına dikkat etmek önemlidir. Traktör arıza lambaları yaşanması muhtemel arızaların teşhisi için son derece önemlidir. Traktörünüzün bakımlarını aksatmamanız Herhangi bir arıza durumu ile karşılaşmanıza engel olabilir. Ayrıca traktörünüzü arazide el kitapçığında belitilen yönergelere göre kullanmanız traktörünüz için uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunacaktır.Traktör ikaz simgelerinin anlamları hakkında fikir edinmenizi sağlayalım.

Aşağıda gösterge panelimiz ve numaralı simgeler mevcut. Problem yaşadığınız numarayı seçin ve aşağıda ilgili numaraya denk gelen ikaz lambasının anlamını öğrenebilirsiniz.

Traktör ikaz lambaları anlamalrı

Yukarıda ki Görselde Anlamını öğrenmek istediğiniz simgeler için numaralandırma yapılmıştır. Bu numaraların anlamları aşağıda listelenmiştir.

 1. Yakıt Seviye Göstergesi : Traktörünüzün Tankın da kalan yakıt miktarını gösterir.
 2. Sol Sinyal Göstergesi : Sol sinyal anahtarını sola çevirdiğinizde yanıp sönen ikaz lambasıdır.
 3. Devir Göstergesi : Motor hızını, devir sayısını dakikada göstermektedir.
 4. Sağ Sinyal Göstergesi : Sağ sinyal anahtarını sağa çevirdiğinizde yanıp söner.
 5. Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Göstergesi : Motor soğutma suyu sıcaklığını gösterir. Kırmızı bölge aşırı ısınmayı (soğutma suyu seviyesi çok düşük, kirliradyatör veya tıkanmış filtre) gösterir. Hasarın önlenmesi için DERHAL motoru KAPATIN. Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
motor sıcaklığı göstergesi
motor sıcaklığı göstergesi
 1. Servis Uyarı Göstergesi Bir arıza meydana geldiğinde yanar (Bilgi Ekranındaki hata mesajını kontrol edin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 2. Hidrolik Yağ Sıcaklık Göstergesi Hidrolik yağ aşırı ısındığında yanar (Bilgi Ekranındaki hata mesajını kontrol edin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 3. Elektrohidrolik Çekiş Göstergesi Çekiş arızası meydana geldiğinde yanar (Bilgi Ekranındaki hata mesajını kontrol edin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 4. Nötr Göstergesi Şanzıman geri vites değiştiricisi (varsa) nötr konumunda olduğunda yanar. Operatör yanlışlıkla geri vites geçmişse yanıp söner. Gerekirse geri vites değiştirici kolu nötr konumuna geri getirilmelidir. Eğer yanıp sönüyorsa ve Şanzıman Bilgi göstergesi aynı anda yanıyorsa, bu bir arıza olduğunu gösterir (Bilgi Ekranındaki hata mesajını kontrol edin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 5. Yüksek Egzoz Sıcaklık Göstergesi Egzoz filtresi içindeki sıcaklıklar aktif bir filtre temizliğine izin verdiğinde yanar.
 6. Egzoz Filtre Göstergesi Filtredeki kurum seviyesi yüksek olduğunda ve egzoz filtresi temizliğine ihtiyaç duyulduğunda yanar.
 7. Egzoz Filtresi Devre Dışı Göstergesi Egzoz filtresi temizleme anahtarının devre dışı bırakıldığında yanar.
 8. Motor Hava Temizleyici Sınırlama Göstergesi Hava temizleyici elemanı tıkalı olduğunda yanar (elemanı temizleyin veya değiştirin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.

  Hava Filtresi Tıkanma Göstergesi
  Hava Filtresi Tıkanma Göstergesi
 9. Motor Bilgi Göstergesi Motor arızası meydana geldiğinde yanar (yağ seviyesini kontrol edin ve Bilgi Ekranındaki hata mesajını inceleyin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 10. Şanzıman Bilgi Göstergesi Şanzıman arızası meydana geldiğinde yanar (Bilgi Ekranındaki hata mesajını kontrol edin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 11. Bilgi Ekranı Hız göstergesi ;  saat göstergesi, şanzıman hız seçimi (Yüksek, Düşük veya R) (varsa), PTO Hızı, teşhis hata kodları ve yerleşik teşhis bilgilerini görüntüler.
 12. Römork 2 Göstergesi Römork sinyal lambaları veya tehlike uyarı lambaları açıldığında yanıp sönmeye başlar.
 13. Şarj Sistemi Göstergesi Dinamo arızası meydana geldiğinde yanar. Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 14. MFWD Aktif Göstergesi Mekanik ön tekerlek çekişi devreye alındığında yanar.
 15. PTO Aktif Göstergesi Arka PTO devreye alındığında yanar.
 16. Uzun Far Göstergesi Farlar uzun far konumuna geçtiğinde yanar.
 17. Diferansiyel Kilit Göstergesi Diferansiyel kilit devreye alındığında yanar.
 18. Park Freni Göstergesi Park freni devreye alındığında yanar.

  park freni göstergesi
  park freni göstergesi
 19. Araç Göstergesi Araç sinyal lambaları veya tehlike uyarı lambaları açıldığında yanıp sönmeye başlar.
 20. Römork 1 Göstergesi Römork sinyal lambaları veya tehlike uyarı lambaları açıldığında yanıp sönmeye başlar.
 21. DUR Göstergesi Ciddi bir arıza meydana geldiğinde yanar. DERHAL motoru KAPATIN ve nedeni belirleyin (Bilgi Ekranındaki hata mesajını kontrol edin). Gerekirse John Deere bayisine aracı teşhis ettirmelisiniz.
 22. Araç Bilgi Ekranı Hi/Lo (varsa) gösterir. Teşhis modunda olduğunda, arızalanan kontrolörün (yani ECU) adını gösterir.
 23. PTO Simgesi PTO hızı seçildiğinde yanar.
 24. Saat Sayacı Simgesi Motor saatleri (27) görüntülenirken yanar.
 25. Araç Bilgi Ekranı Araç tekerlek hızı, motor saatleri, PTO hızı ve teşhis kodu bilgilerini gösterir.

 

Traktör İkaz Lambaları Anlamları
Traktör İkaz Lambaları Anlamları

 

Bu yazımızda ki İkaz lambaları ve anlamlarının Geçerli olduğu Traktör marka ve modelleri;

 • John Deere: John Deere 6R Serisi, John Deere 7R Serisi, John Deere 8R Serisi gibi modelleriyle tanınır.
 • New Holland: New Holland T7 Serisi, New Holland T8 Serisi, New Holland TD Serisi modelleri yaygın olarak kullanılır.
 • Massey Ferguson: Massey Ferguson MF 4700 Serisi, Massey Ferguson MF 5700 Serisi, Massey Ferguson MF 6700 Serisi gibi modelleri tercih edilir.
 • Case IH: Case IH Puma Serisi, Case IH Magnum Serisi, Case IH Maxxum Serisi modelleri popülerdir.
 • Fendt: Fendt 500 Vario Serisi, Fendt 700 Vario Serisi, Fendt 900 Vario Serisi gibi modelleri sıklıkla kullanılır.
 • Kubota: Kubota M Serisi, Kubota L Serisi, Kubota B Serisi gibi modelleri tercih edilen markalardandır.
 • Deutz-Fahr: Deutz-Fahr Agrotron Serisi, Deutz-Fahr Serie 6 Serisi, Deutz-Fahr Serie 7 Serisi modelleri mevcuttur.
 • Valtra: Valtra N Serisi, Valtra T Serisi, Valtra S Serisi gibi modelleri kullanıcılar arasında tercih edilir.

 

Bu yazımız da traktör arıza lambaları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Scania marka kamyonunuz var ise Scania arıza lambaları konumuzu incelemek isteyebilirsiniz.

Yorum yapın