Kırmızı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Anlamı

Kırmızı Üçgen İçinde Ünlem İşareti

Arabada kırmızı üçgen içinde ünlem işaretinin anlamını merak ediyorsanız bu içeriğimiz de sizler için kapsamlı bir bilgi hazırladım . Kırmızı üçgen içerisinde ünlem işareti arabadan arabaya ve modelden modele değişmektedir. Bazı araç türlerinde sarı üçgen içerisinde ünlem işareti sıkça görülürken bazılarında kırmızı üçgen daha sık görülmektedir.

Bu aşamada sizler için genel olarak ve bazı modeller için de ayrıntılı olarak sebeplerinden ve nasıl giderilebileceğinden bahsedeceğiz. Üçgen içerisinde ünlem işareti can sıkıcı bir işaret olp sürekli gösterge paneli ekranında görünmesi sizi rahatsız edecektir. En sık Bmw ,Citroen ve Egea Modelleirnde rastlanan bir durumdur. Her sürücü gibi siz de üçgen işaretini nasıl sileirm veya üçgen işareti nasıl silinir gibi sorunlarınız için cevap arayışına girmektesiniz. Aşağıda adım adım ilerleyelim . Önce genel anlamdı kırmızı üçgen içerisinde ünlem işaretinin sebeplerinden başlayalım .

Kırmızı Üçgen İçerisinde Ünlem İşareti
Kırmızı Üçgen İçerisinde Ünlem İşareti

Üçgen içerisinde Ünlem İşaretinin Anlamı;

Üçgen içerisinde ünlem arızasının genel olarak kullanıcı yorumlarına dayalı sebeplerini aşağıda listeleyelim. Üçgen işaretinin anlamı modelden modele değişse de genel olarak aynı nedenlere bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

  1. Fren Sistemi : Bazı araçlarda bu işaret, fren sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. Fren sisteminde bir arıza, fren hidroliği seviyesinin düşük olması veya fren sistemine dair diğer sorunlar bu kırmızı üçgen işinde ünlem işaretini tetikleyebilir.
  2. Düşük Lastik Basıncı: Lastik basıncının düşük olması veya lastik basıncı izleme sistemi arızası, bu işaretin yanmasına neden olabilir.Bmw ve citroen modellerinde sıkça görülebilir.
  3. Fren Lambaları veya Arka Lamba : Arka fren lambalarında bir arıza veya arıza algılandığında da bu uyarı işareti yanabilir.
  4. Far Değişimleri ve Arızaları ; Farlarınızın birinde veya birkaçında arıza durumu sözkonusu ise veya farınızı değiştirdiyseniz ve uyumsuz ise Üçgen içerisinde ünlem işareti yanmaktadır. Özellikle zenon far türleri bu arızayı tetiklemektedir.
  5. Diğer Sistem Hataları: Aracın diğer önemli sistemlerinde (örneğin, motor, şanzıman, direksiyon, vb.) bir sorun olduğunda da bu işaret yanabilir.Bu en son akla gelecek yoldur. Öncelikle 1,2,3,4 adımları incelemelisiniz.

Kırmızı üçgen içerisinde ünlem işaretini gördüğünüz de hemen aracınızı bir onarım proğramına dahil etmeye çalışmayın . Öncelikle arızanın tekrar edip etmeyeceğini anlamak için arıza sıfırlama işlemi yapınız . Arıza sıfırlama işlemini aşağıda anlattım .

 

sarı üçgen içerisinde ünlem işareti
sarı üçgen içerisinde ünlem işareti

Bmw Sarı üçgen içinde ünlem işareti

Bmw aacınız da sarı üçgen içerisinde ünlem işareti beliriyor ise sebepleri ve çözümünden bahsedelim.BMW araçlardaki kiramitasyon sayıcının oradaki önlem işareti neden yanar?. Onun sebeplerinden bahsedeceğim. Bunun sebebini öğrenmenin tek bir yolu gösterge ekranındaki check’e gelip, check/ok yapmanız. Check/ok’de bende benzin yanıyor. Yani önlem işareti sebebi benzin yakıtımın az olması. Check/ok’de yukarı aşağı gidiyorum. Başka uyarı gelmiyor. Bu demek oluyor ki bende bir tek benzin eksik olduğu için yanıyor. Aracıma yakıt takviyesi yaptığımda üçgen işaretinin kaybolduğunu görebiliyorum .

Bunu test etmek için ilk önce yakıt alıyoruz. Yakıt aldığınız da göreceğiniz gibi yakıtınız yükseldi ve buradaki önlem işareti gitti. Check, OK diyoruz. Ok dediği zaman burada önlem işareti çıkmaz. Önlem işaretinin çıkmasının sebeplerini tekrar belirtmek istiyorum. Yakıtınız bittiğinde DTC sistemini devre dışı bıraktığınızda , DTC sistemini devre dışı bıraktığımda üçgen içerisinde ünlem işareti belirdi. Dtc’yi tekrar aktif ettiğimde önlem işareti kayboldu. Onun dışında lastik basınç yandığı zaman farlarınızda far uyarısı olduğu zaman bir şeyin bakımı geldiği zaman genel olarak bundan yanar. Bunu öğrenmenin en kolay sebebi dediğim gibi Gösterge ekranında Check OK diyorsun. Check OK yani hatasız. Hatasız olduğu zaman da Bmw ünlem işareti çıkmıyor.

Üçgen içerisinde Ünlem
Üçgen içerisinde Ünlem

Citroen üçgen içinde ünlem işareti Anlamı ;

Citroen araç sürücüleri özellikle berlingo VE Nemo modelinde üçgen içerisinde ünlem işareti ile genel olarak far değişimlerinde ve far arızalarında karşılaşabilmektedir. Zenon far takan birçok sürücü ilgili farın uyumsuzluğu nedeni ile bu arıza simgesini görmektedir.

Bir diğer sebebi ise yakıtınızın çok az kalmasından kaynaklanmaktadır. Daha sonra yakıt takviyesi yaptığınız da da üçgen içerisinde ünlem işareti kaybolmayabilir. Bu durumda arızayı sıfırlamanız gerekebilir.Yakın zamanda farınızı değiştirdiyseniz arızayı sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Arıza sıfırlama İşlemi nasıl yapılır?

Arıza sıfırlama işleminin en basit yolu akü kutup başlarını söküp birkaç dakika bekledikten sonra tekrar takmaktır. Bu şekilde üçgen içerisinde ünlem işareti silinmez ise en son yaptığınız değişikliğe odaklanmalısınız.Nitekim bu durumda arızanın kalıcı olduğunu ve giderilmesi için bir onarım veya değişiklik işlemi yapılması gerektiğini anlıyabilirsiniz.


 

Bu içeriğimiz de üçgen işareti içerisindeki ünlem işaretinden , nedenlerinden ve çözüm önerilerinden bahsettik. Bir diğer içeriğimiz olan Dişli içerisinde Ünlem işareti hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilmeniz için aşağıda bir bağlantı bırakıyorum . Bu sayede ilgili içeriğe erişebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem İşareti Arızası Ve çözümü

Yorum yapın