Fluence Enjeksiyonu Kontrol Ettirin Uyarısı Nedir? Çözüm !

Fluence Enjeksiyonu Kontrol Ettirin

Bugün başıma gelen “fluence enjeksiyonu kontrol ettirin” arıza mesajının çözümü için yaptığım çalışmaları anlatacağım. Aracı ilk çalıştırdığımda Fluence enjeksiyon arıza lambası yandı . Arabam devir almadı ve stop etti. Benim gibi Fluence 2015 1.5 Otomatik Dizel aracınız var ise ve bu problem ile karşılaştıysanız muhtemelen problemin çözümü için bulunabileceğiniz en doğru yerdesiniz.

Fluence Enjeksiyonu Kontrol Ettirin
Fluence Enjeksiyonu Kontrol Ettirin

Aracımı nemli bir yere park etmiştim ve 24 saat kadar orada kalmıştı. Problemin buna bağlı olabileceğini ve ilk çalıştırmada normal olacağını düşündüm ancak birkaç kez tekrarlayınca konu ile ilgili geniş bir araştırmaya girme ihtiyacı duydum . İnternette çeşitli videolar izledim ve bir ton yazılar okudum . En son tamirciye gittim .

Fluence servisi bana enjeksiyonların yakıt hafa karışımını ayarlayamadığını söyledi. Yakıt hafa karışımı dengelenmediğinde motor tekleme yapar ve rolantisinde dalgalanma yaşanır . Ayrıca arac ilk çalıştırdığınız da devrini alamadığı için stop edebilir .

enjeksiyonu kontrol ettirin arızası
enjeksiyonu kontrol ettirin arızası

 

Enjeksiyon sistemi nedir ? ;

Enjeksiyon sistemi aracınızın yakıt deposundan yakıtın çıkmasından silindirlere ulaşmasına kadar olan aşamaları kontrol eden entegre bir sistemdir. Belirli alanlarda sensörlerin araç beynine bilgi vermesi ve araç beyninin de bu verilere göre hava yakıt karışımını ayarladığı bir sistemdir.

Enjeksiyonu Kontrol Ettirin Arızasının Çözümü Nedir? ;

Bu aşamada kendi aracımda karşılaşmış olduğum arızayı nasıl çözdüğümü anlatacağım . Aşağıda bir görsel ve bu görsele bağlı çözüm yer almaktadır.

atmosfer basınç sensörü fluence
atmosfer basınç sensörü fluence

Atmosfer Basınç sensörünü : Atmosfer basınç sensörü yukarıdaki tuttuğum kablolu sensördür . Bu sensör bu arıza ile doğrudan ilişkilidir ve arızalı olup olmadığından emin olmalısınız. Bu sensörü çıkarıp temizleyin ve geri takın . Eğer arızalı değil ise düzelecekti. Eğer arızalı ise değiştirmelisiniz.

Benim arızamın çözümü bu basınç sensöründen kaynaklanıyordu . Bu sensör arızalanmış ve bu nedenle doğru ölçüm yapamadığı için böyle bir arıza vermekteydi. Bu sensörü değiştirince problem giiderildi ve bir daha enjeksiyonu kontrol edin arızası oluşmadı.

Bu şekil de sizin de yaşadığınız bu arızayı en az maliyetle atlatacağınızı düşünüyorum . Nitekim enjektörler kolay bozulan parçalar değildir. Ve bazı durumlarda bu arızanın kirli yakıttan olabileceğini unutmamalısınız.


 

Bu içeriğimiz de bazı arızalar için çözümler sunmaya çalıştık. Daha doğrusu benim başıma gelen bir arızaydı . Bir başka içeriğimiz olan Yakıt basınç müşürü arızası nı incelemek isterseniz aşağıda bir bağlantı kartı bırakacağım.

Yakıt Basınç Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır? – P0191

Yorum yapın