Audi A3 A4 Tahrik Arızası Nedir?

Audi A3 A4 Tahrik Arızası Nedir?

Audi a4 aracınız ile yolda ilerlerken tekleme yaptı ve araç durdu . “Tahrik arızası Lütfen servise Başvurun” ibaresi çıktı ve durdu.Kendisini korumaya alan araç ekranında Tahrik uyarısı çıktı . Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor.  Audi a3 tahrik arızası nedir ve ne anlama gelmektedir gibi sorularınızın cevaplarını birlikte bulmaya çalışalım. Audi araç gurubunda Tahrik arızası meydana geldiğinde araç kendini korumaya alır Endişelenmenize gerek yok bu aracınız için önceden belirlenmiş bir prosedür.

Gene olarak turbo basınç ventilinde yaşanan bir arızadan kaynaklanmaktadır.  Basınç düzensizliklerine bağlı olarak bu arıza yaşanabiliyor.Ancak a3 ve a4 lerde yaşanan tahrik arızasının başka nedenleri de olabilir. Sizler için aşağıda tahrik arızası neden yaşanır ve a3 tahrik arızası çözümü nedir gibi soruları cevaplamaya çalışalım. Yaşanan bu arızanın sizlere yaklaşık maliyetlerini de ekleyeceğim.

 

Audi A3 A4 Tahrik Arızası Nedir
Audi A3 A4 Tahrik Arızası Nedir

Turbo Basınç Ventili

Tahrik arızasının en yaygun nedenidir . Bu aracınızın motor basıncını düzenlediği için olası bir basınç dengesizliğinde motor tekleme yapacak ve ekrana Tahrik arızası şeklinde bir uyarı verecektir. Eğer aracınız kendini korumaya alıyorsa bir yetkili servis çağırmanız gerekecektir. Eğer korumaya almıyor ise normal sürüşünüz ile aracınızı zorlamadan yetkili servie doğru ilerleyiniz.
Bu arızanın Maliyeti : Torbo basınç ventili maliyeti 100 – 150 Dolar arasındadır.

Bujiler arızalı mı ?

Aracınızın bujilerinde eskime veya bir arıza durumu var ise araç tekleme yapacaktır ve bu arızanın yaşanmasına sebep olacaktır.Bu durumda gösterge panelinde bujiniz arızalıdır şeklinde uyarı çıkmaz . Tahrik veya motor arızası şeklinde belirebilir.
Bu arızanın Maliyeti :Sorununuz bu ise 30 dolar gibi bir maliyet ile değiştirebilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Uyarısı

Bujiler de yağ kaçakları var mı ?

Bujilerde dikkat etmeniz gereken diğer bir durum ise , eğer bujilere yağ kaçması yaşanmış ise bu motorun üst kapağında bulunan contasında bir yanık,kaçak veya sertleşme var demektir. Görsel olarak bujilerin üzerinde yağ vardır . Yani yağlı bir buji düşünebilirsiniz.
Bu arızanın Maliyeti : 1.000 Dolar ile 1.300 Dolar arasında bir maliyetiniz olacaktır.

Not: Bu arızanın belirtileri daha önce görülmüş olabilir. Örn ; “Aracım bi hafta önce haret yapmıştı bir süre sonra da tahrik uyarısı verdi.” Gibi önceden bu arıza yı işaret eden durumlar yaşanmış olabilir. Nitekim araç kolay kolay conta yakmaz.

Bobinlerde arıza var mı ?

Eğer azçok araçlardan anlıyorsanız bobinlerinizin fişlerini sırası ile çekin . Araç çalışırken sırası ile deneme yanılma yöntemi ile bobin fişlerini çekip takın . Arızanın giderilip giderilmediğini test edin . Bu işlem daha sanayiye veya bir yetkili servise gitmeden probleminizi çözebilir.
Bu arızanın Maliyeti  : Problem bobinlerde ise 50 dolar gibi bir maliyet ile değiştirebilirsiniz.

Tahrik arızası durumu video

Aşağıda Audi tahrik arızası yaşandığı esnada çekilmiş bir video var. Yaşadığın arızanın tam olarak bu olup olmadığını incelemek isteyebilirsin.

Yorum yapın