Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söndü Neden?

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söndü

Merhaba , Bu içeriğimiz de Motor arıza sorunlarından Motor arıza lambasının neden yandığından ve motor arıza lambasının kendiliğinden neden söndüğünden bahsedeceğim. Bu tür durumlarda bizleri bekleyen muthtemel sorunlar ve çözümlerine değineceğim. Bu içeriğimiz de motor arıza ışığı hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Motor arıza lambasının neden yandığını bilmek kadar neden söndüğünü de bilmek gerekiyor. Bazı durumlar da bu tür pratik bilgilere sahip olmak sizin için hayat kurtarıcı bir niteliğe kavuşabilir. Nitekin her arıza lambası müdahale gerektirmeyebilir ve her yersiz müdahale başka bir arızayı tetikleye de bilir.

 

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söndü Nedeni nedir
Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söndü Nedeni nedir

 

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor arıza lambası aracınızı her çalıştırdığınız da sistem kontrollerini gerçekleştirmek için yanar . Bir süre sonra yaptığı kontroller de bir arıza tespit etmez ise bu arıza lambası söner. Ancak aracınızı çalıştırdınız ve motor arıza lambası hala yanmaya devam ediyor ise Çok çeşitli bir yapıdan bahsettiğimiz için birden fazla sebebi olabilir. Ancak en sık karşılaşılan muhtemel nedenlerini birlikte sıralayalım.

 • Yakıt Sistemi Sorunları: Enjektörler, yakıt pompası veya yakıt basınç regülatörü gibi yakıt sistemi bileşenlerindeki sorunlar, motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir.
 • Egzoz Sistemi Sorunları: Katalitik konvertörün arızalanması, oksijen sensörlerinin çalışmaması veya egzoz sistemi sızıntıları motor arıza lambasının yanmasına yol açabilir.
 • Emisyon Kontrol Sistemi Sorunları: Emisyon kontrolleri ile ilgili sorunlar, motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir. Bu sorunlar, egzoz gazı geri dönüşüm (EGR) sistemi veya EVAP sistemi gibi bileşenleri içerebilir.
 • İgnisyon Sistemi Sorunları: Ateşleme bobinleri, buji kabloları veya bujiler gibi ateşleme sistemi sorunları motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir.
 • Hava-Yakıt Karışımı Sorunları: Hava filtresi tıkanıklığı, hava emme hortumlarındaki sızıntılar veya yakıt enjeksiyon sistemi sorunları gibi faktörler, hava-yakıt karışımının dengesiz olmasına neden olabilir.
 • Sensör Arızaları: Araçta bulunan birçok sensör, motorun düzgün çalışmasını izler. Bu sensörlerden herhangi birinin arızalanması, motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir. Örneğin, oksijen sensörü, hava debi sensörü veya krank mili pozisyon sensörü gibi.
 • Elektriksel Sorunlar: Elektriksel sorunlar, sensörlerin, kabloların veya bağlantıların arızalanması gibi nedenlerle motor arıza lambasının yanmasına yol açabilir.
 • Vites Kutusu Sorunları: Otomatik bir şanzımanınız varsa, şanzımanla ilgili sorunlar da motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir.
 • Katalitik Konvertör Sorunları: Katalitik konvertörün hasar görmesi veya tıkanması, motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir.
 • Yakıt Kapalı Olarak Sürülmesi: Yakıt kapağının sıkıca kapatılmamış olması veya yakıt sistemiyle ilgili diğer sızıntılar, motor arıza lambasının yanmasına yol açabilir.

 

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söndü
Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söndü

 

Motor Arıza Lambası kendiliğinden Neden Söner?

Motor arıza lambasının kendiliğinden sönmesinin birçok nedeni olabilir.Derlediğimiz birçok bilgiye göre motor arıza ışığı nın başlıca nedenlerini sıraladık. Lambanın kendiliğinden sönmesi geçici bir problemden kaynaklı yandığının göstergesi olabileceği gibi lambanın yanmasına neden olan sensörün devre dışı kaldığını da göstere bilir. Aşağıda motor arıza lambasının kendiliğinden sönmesine neden olabilecek en sık karşılaşılan sebepleri sıraladık.

 • Sorunun Geçici Olması: Motor arıza lambası, geçici bir durum veya geçici bir hata nedeniyle yanmış olabilir. Örneğin, bir sensör geçici bir sıkıntı yaşamış olabilir ve sorun kendiliğinden düzelmiş olabilir.
 • Yakıt Kapalı Olarak Sürülmesi: Motor arıza lambası, yakıt kapağının sıkıca kapatılmadığını algıladığında yanabilir. Kapak düzgün bir şekilde kapatıldığında, lamba söner.
 • Düşük Pil Voltajı: Araç bataryasının düşük voltajı, elektriksel sorunlara neden olabilir ve bu da motor arıza lambasının yanmasına yol açabilir. Pil sorunu giderildiğinde lamba sönebilir.
 • Geçici Emisyon Sorunları: Araç emisyonları ile ilgili geçici sorunlar, zaman içinde düzeltilir. Örneğin, bir sensör geçici bir arıza gösterdiğinde, sorun giderildiğinde motor arıza lambası sönebilir.
 • Manuel Sıfırlama: Bazı durumlarda, motor arıza lambası, sorunun giderilmesi sonrasında manuel olarak sıfırlanabilir. Bu işlem, otomobil servisleri veya mekanik uzmanlar tarafından yapılabilir.
 • Hata Silme Cihazı (OBD-II): Profesyonel bir mekanik veya otomobil servisi, hata kodlarını ve motor arıza lambasını kapatmak için OBD-II (On-Board Diagnostics) cihazını kullanabilir. Sorun giderildikten sonra bu cihazla hata kodları silinebilir ve lamba sönebilir.
 • Tamir veya Bakım İşlemi: Motor arıza lambası, bir aracın bakımı veya onarımı sırasında sıfırlanabilir. Eğer araçtaki bir sorun düzeltildiyse ve ardından motor arıza lambası söner.

 

Bu içeriğimiz de motor arıza lambası için çeşitli ve faydalı olduğuna inandığımız bazı bilgiler vermeye çalıştık. Bir başka içeriğimiz olan Mercedes Ünlem işareti Nedir? konulu içeriğimizi incelemek isterseniz bunun için aşağıda bir bağlantı kartı bırakacağım . Bu sayede ilgili içerikten faydalanabilirsiniz. Ayrıca Araba göstergeleri hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar için Araba göstergeleri genel konumuz için de bir bağlantı bırakacağım . Arızasız ve keyifli yolculuklar dileriz.

https://ikazlamba.com.tr/araba-gostergeleri-ve-arac-ariza-isaretleri/

 

Mercedes Ünlem işareti Nedir? Nasıl Çözülür?

Yorum yapın